از سوی دکتر طهرانچی

بخشنامه نحوه تأسیس و راه‌اندازی مدارس عالی مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۲۰:۰۶ کد : ۱۴۰ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۱۹۷
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بخشنامه نحوه تأسیس و راه‌اندازی مدارس عالی مهارتی دانشگاه را ابلاغ کرد.
بخشنامه نحوه تأسیس و راه‌اندازی مدارس عالی مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، طی بخشنامه ای «شیوه نامه نحوه تأسیس و راه اندازی مدارس عالی مهارتی» را به رؤسای استان ها، واحدها، مراکز آموزشی و معاونت آموزش های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کرد.

دکتر طهرانچی در این بخشنامه تأکید کرده: با عنایت به لزوم نقش آفرینی فعال دانشگاه آزاد اسلامی در عرصه مهارت آموزی، تحقق دانشگاه کارآفرین و بسترسازی برای اشتغال دانش بنیان در کشور، «شیوه نامه نحوه تأسیس و راه اندازی مدارس عالی مهارتی» جهت اجرا ابلاغ می شود.

«شیوه نامه نحوه تأسیس و راه اندازی مدارس عالی مهارتی» با اهدافی از جمله تنظیم رابطه متقابل تحصیل با اشتغال با تأکید بر ارتقای مهارت های عمومی، حرفه ای و فناوری پایه، افزایش سطح کارآمادگی افراد جهت ورود به بازار کار و اشتغال، شناخت کسب و کارهای نوین و گسترش دانش های مهارتی مورد نیاز آن، توسعه و تقویت کاربرد فناوری های نوین در حوزه های مهارتی و ... ابلاغ شده است.

رعایت اقتضائات آداب و فرهنگ اسلامی ـ ایرانی، وفاداری مهارت ورزان به اصول و احکام کسب و کار اسلامی، حاکمیت تفکر خلاق، علمی و پژوهش محور، بهره مندی از روشهای نوآورانه و حل مسأله، توجه به نیازها و ویژگی های جنسیتی مهارت آموزان، التزام به ویژگی ها و نیازهای استان ها و مناطق مبتنی بر آمایش سرزمینی، کاربست دانش تخصصی برای اصول منافع اقتصادی و اجتماعی و صیانت از مصالح و منافع ملی اصول و رویکردهای «شیوه نامه نحوه تأسیس و راه اندازی مدارس عالی مهارتی» است.

مدارس عالی در راستای آموزش های غیررسمی و به عنوان حلقه واسط، ضمن ارائه آموزش مهارت های لازم و ایجاد شرایط کارورزی، مهارت ورزان را آماده ورود به بازار کار می کند.

طراحی و ارائه دوره های آموزشی فنی و مهارتی در سطوح مختلف، پایش و رصد فضای نوین کسب و کار و مشاغل جدید با نگاه آینده پژوهانه، برگزاری دوره های کوتاه مدت و میان مدت به صورت حضوری و غیرحضوری، ارزیابی و کارشناسی دوره ها و برنامه های اجرایی سایر مراکز و حمایت علمی و مهارتی از آنها، برگزاری سمینارها، همایش ها و جشنواره های علمی مهارتی درون مرزی و برون مرزی، ارائه خدمات مشاوره به دیگر مؤسسات، سازمان ها و نهادها، تولید محصول و ارائه روش های نوین آموزشی و تولید و چاپ کتاب، نشریه، نرم افزارها و منابع کمک آموزشی، ایجاد شبکه های مجازی، شبیه سازها و تولیدات مرتبط مجازی و راه اندازی فعالیت کاربنیان از زمینه های فعالیت مدرسه عالی مهارتی است.

اعطای مجوز تأسیس مدرسه عالی به دو صورت ارسال درخواست تأسیس مدرسه عالی به شورای نظارت و هماهنگی سما استان و دریافت مصوبه شورا و ارسال مدارک ذیل به معاونت آموزش های فنی و حرفه ای، مهارتی و کاربنیان سازمان سما جهت طرح در شورای تخصصی است.

همچنین مراحل درخواست و صدور مجوز تأسیس مدارس عالی مهارتی شامل ارسال درخواست تأسیس مدرسه عالی به شورای نظارت و هماهنگی سما استان و دریافت مصوبه شورا، ارسال مدارک لازم به معاونت آموزش های فنی و حرفه ای، مهارتی و کاربنیان، بررسی درخواست در شورای تخصصی مدارس عالی مهارتی و اعلام مصوبه شورای تخصصی مدارس عالی مهارتی به واحد متقاضی است.

براساس بندهای این شیوه نامه مدل های تأسیس و راه اندازی مدارس عالی شامل مدل درون سازمانی و برون سازمانی (مشارکتی) است.

در مدل درون سازمانی واحدهای دانشگاهی متقاضی و مجری تأسیس و راه اندازی مدرسه عالی هستند و در مدل برون سازمانی (مشارکتی) واحدهای دانشگاهی با همکاری سازمان ها و ارگان هایی به غیر از مجموعه دانشگاه و سازمان سما نسبت به تأسیس و راه اندازی مدرسه عالی به صورت مشارکتی اقدام می کند.

ارکان مدارس عالی مهارتی شامل شورای تخصصی مدارس عالی مهارتی، شورای نظارت و هماهنگی سما استان و رئیس مدرسه عالی است.

این شیوه نامه شامل موضوعاتی از جمله تعاریف، اصول و رویکردها، زمینه فعالیت، نحوه اعطای مجوز تأسیس مدرسه عالی مهارتی، مراحل درخواست و صدور مجوز تأسیس مدارس عالی مهارتی، مدل های تأسیس و راه اندازی مدارس عالی، ارکان مدارس عالی مهارتی، شورای تخصصی مدارس عالی مهارتی، رئیس مدرسه عالی، نظام مالی مدارس، تشکیلات و منابع انسانی مدرسه عالی مهارتی است.


نظر شما :