خلاصه ای از قوانین نظام وظیفه (ویژه برادران)

خلاصه ای از قوانین نظام وظیفه (ویژه برادران)

۰۱ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۴:۳۹ کد : ۱۲ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۱۲۸۷

خلاصه ای از قوانین نظام وظیفه (ویژه برادران)

ضمن عرض خیر مقدم به دانشجویان ورودی جدید دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین الملل ماکو ، خواهشمند است مطالب زیر را به دقت مطالعه نموده تا از بروز مشکلات  احتمالی در حین ثبت نام و تحصیل پیشگیری گردد.

معافیت تحصیلی:

دانشجویان مشمول لازم است در بدو ثبت نام از امور دانشجویی واحد معرفی نامه برای دفاتر پلیس +10 شهرستان ماکو اخذ،تا معافیت تحصیلی خود را دریافت نمایندو سپس جهت ادامه ثبت نام به امور دانشجویی مراجعه نمایند.

سنوات مجاز تحصیل دانشجویان مشمول در مقاطع تحصیلی:

1-     کاردانی 2 و نیم سال

2-      کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد نا پیوسته (3 سال)

3-       کارشناسی پیوسته (5سال)

سنوات ارفاقی دانشجویان مشمول:

برابر بخشنامه شماره 4048/11 مورخ 22/10/95 و همچنین نامه شماره 936/2/2/23 مورخ 05/10/95 سازمان وظیفه عمومی به اطلاع می رساند دانشجویانی که در مقاطع مختلف تحصیلی مشغول به تحصیل بوده و در مدت زمان تحصیلی موفق به فراغت از تحصیل نشده اند به شرطی می توانند از سنوات ارفاقی بهره مند شوند که امکان فراغت از تحصیل طی مدت سنوات ارفاقی را داشته باشند . لذا در صورت دارا بودن شرایط زیر به صورت مرحله ای می توانند از ترم اول سنوات ارفاقی بهره مند شوند.

      کاردانی و کارشناسی ناپیوسته : به شرط آنکه واحد های درسی گذرانده شده حداقل 50 واحد باشد.

 

     کارشناسی پیوسته : به شرط آنکه تعداد واحد های درسی گذرانده شده حداقل 100 واحد باشد.

      کارشناسی ارشد ناپیوسته : به شرط آنکه تعداد واحد های درسی گذرانده شده حداقل 18 واحد باشد.

1-     صدور مجوز ادامه تحصیل در ترم دوم سنوات ارفاقی ،صرفا مشروط به این است که دانشجو تمامی واحد های درسی (اعم از واحد های نظری ،عملی و پایان نامه و ...) را انتخاب واحد نموده و امکان فراغت از تحصیل در این ترم فراهم باشد . در غیر این صورت مجوز ترم دوم سنوات ارفاقی صادر نمی گردد.

2-     چنانچه دانشجویان مشمول حداکثر تا پایان سنوات ارفاقی موفق  به فراغت از تحصیل گردند،از یکسال فرجه مهلت معرفی برخوردار خواهند بود. در صورت پذیرش در مقاطع بالاتر می توانند طبق ماده 35 قانون از معافیت تحصیلی بهره مند شوند .

3-     چنانچه دانشجو نتواند تاپایان یکسال سنوات ارفاقی فارغ التحصیل شود، صرفا در صورت داشتن پیشرفت تحصیلی در سنوات ارفاقی و امکان فراغت از تحصیل طی مهلت معرفی با درخواست دانشگاه (برابر فرم شماره 2) و ثبت درخواست در دفتر پلیس +10 ،پس از احراز شرایط ،صدور مجوز ادامه تحصیل در مهلت معرفی بدون لحاظ غیبت فراهم خواهد شد. ضمنا این مجوز نیز از طریق دفتر پلیس +10 به صورت هوشمند صادر می گردد. بدیهی است در صورت عدم معرفی مشمول در مهلت قانونی (یکساله معرفی) ،وی وارد غیبت خواهد شد.

4-     در صورتی که دانشجو در مهلت معرفی هم نتواند فارغ التحصیل شود وارد غیبت می گردد و به تناسب مدت تاخیر 90 روز ، تا 180 روز اضافه خدمت در سوابق خدمتی وی به صورت سامانه ای و هوشمند ، درج خواهد شد. بدیهی است در این صورت مشمول تاپایان خدمت دوره ضرورت و با اخذ معافیت دائم شرایط ادامه تحصیل در دانشگاه نداشته و صرفا بایستی با غیبت به خدمت اعزام گردد.

تغییر رشته یا دانشگاه با ثبت نام مجدد:

دانشجویان مشمول در کل دوران تحصیل (از کاردانی تا دکترا) صرفا یک بار می توانند انصراف داده و با ثبت نام مجدد معافیت تحصیلی جدیددریافت نمایند . مدت تحصیل رشته و مقطع قبلی جزو سنوات رشته و مقطع جدید محسوب نمی گردد.

-         اعلام اتمام معافیت تحصیلی:

دانشجویان مشمول به محض قطع ارتباط با دانشگاه با عناوین زیر به سازمان عمومی معرفی می گردند.

1-فارغ التحصیل           2- ترک تحصیل          3- انصراف          4- اخراج

یاد آوری :

دانشجویان مشمول اخراجی و دانشجویان مشمولی که برای بار دوم (انصراف داده و یا ترک تحصیل کرده ) باشند اجازه ادامه تحصیل ندارند.

تبصره : دانشجویان مقطع کارشناسی در صورت طی بیش از شش نیمسال و فراغت از تحصیل با مدرک معادل کاردانی ،حق ادامه تحصیل نداشته و باید خود را به نظام وظیفه معرفی نمایند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به امور دانشجویی دانشگاه مراجعه فرمایید

روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین المللی ماکو

 

 

 


نظر شما :